Nutrigenomika

Optimálna výživa, chudnutie a predchádzanie chorobám – všetko v súlade s DNA

Nutrigenomika skúma špecifické potreby tela na základe DNA. Jedná sa o využitie genetického profilu vo Váš prospech a zlepšenie celkovej kvality Vášho života. Pomocou testov spoznáte Vašu genetickú zostavu a budú Vám poskytnuté individuálne odporúčania ohľadom stravovania, životosprávy a životného štýlu. Dodržaním odporúčaní je možné predchádzať civilizačným chorobám (je dokazené, že v 80% sa dá mnohým chorobám stravovaním predísť - napr. cukrovke, obezite, infarktu myokardu, mŕtvici, vysokému krvnému tlaku...) alebo schudnúť.

Príprava

Najmenej 60 minút pred odberom nič nejesť, nepiť tekutiny (okrem nesladenej nesýtenej vody) nežuť žuvačku, nevykonávať ústnu hygienu.

Priebeh testov

Jednoduchý a rýchly – je potrebné odobrať vzorku výteru z ústnej dutiny.

Výsledky testov

o 6 týždňov

Druhy testov

1. Gentest Premium
2. Gentest Slim
3. Kombinácia gentestov Premium a Slim

1. Gentest Premium

Najrozsiahlejší nutrigenomický test na svete – skúma 70 genetických variant.

Komu je test určený?

a. pre tých, ktorí chcú predchádzať civilizačným ochoreniam a obezite
b. pre tých, ktorí prekonali infarkt myokardu, cievnu mozgovú príhodu; pre ich rodinných príslušníkov, ktorí majú tendenciou k týmto chorobám - pozitívna rodinná anamnéza
c. pre tých, ktorí trpia žilovou trombózou, pľúcnou embóliou; pre ich rodinných príslušníkov, ktorí majú tendenciou k týmto chorobám - pozitívna rodinná anamnéza
e. pre ženy – pri užívaní antikoncepcie, obdobie pred menopauzou, pri potratoch, pri neplodnosti, počas gravidity – oneskorený rast plodu, odumretie plodu, infarkt placenty

Čo získate?

Komplexnú analýzu DNA – dostane „knihu DNA“- 80 stranový akčný plán zdravia prispôsobený Vašej DNA a iným faktorom. Súčasťou je preventívny plán pre predchádzanie ochorení – napr. kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy...atď. Test tiež určí individuálne nutričné potreby na základe DNA profilu, odporučí stravu a životný štýl, detailný zoznam živín, veľkosť porcií... Výsledky testov Vám budú odborne interpretované.

Príklad: ktoré vitamíny a minerály zohrávajú významnú úlohu pre Vaše zdravie - či potrebuje 10 x viac vitamínov B a kyseliny listovej, aby sa vykompenzovala metabolická porucha, ktorá z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť mŕtvicu, trombózu, kardiovaskulárne choroby...

Test sa zameriava na 7 kľúčových oblastí zdravia:

1. Kardiovaskulárny systém - stanovenie Vašich rizikových faktorov pre kardiovaskulárne choroby (srdcový infarkt, vysoký krvný tlak, mozgová mŕtvica) a príprava vhodných krokov na predchádzanie/oddialenie týchto chorôb.
2. Tuky a cukry - individuálna schopnosť tela regulovať metabolizmus glukózy a inzulínu – predchádzanie vzniku cukrovky a obezity.
3. Intolerancie - identifikácia DNA na laktózovú alebo gluténovú intoleranciu - celiakiu.
4. Závislosti – kofeín, nikotín, alkohol -  majú vplyv na vznik infarktu myokardu. Každý jedinec štiepi tieto látky individuálne. Špecifickými krokmi sa dá znížiť riziko infarktu myokardu.
5. Zdravie kostí - identifikácia génov, ktoré vplývajú na kosti a osteoporózu. Stanovením požadovaného množstva vitamínu D, vápnika a odporučením stravy je možné vyhnúť sa týmto chorobám.
6. Fyzickú aktivitu - analýza génov súvisiacich s metabolizmom, svalovou kapacitou a identifikácia druhov cvičení, ktoré Vášmu genetickému profilu najviac vyhovujú.
7. Schopnosť detoxikácie - schopnosť tela detoxikovať škodlivé látky z prostredia - pesticídy, výfukové plyny, cigaretový dym a pod.. Určenie škodlivých látok, ktorým by sa malo Vaše telo obzvlášť vyhýbať.

2. Gentest Slim

Pre koho je test vhodný?

Pre všetkých, ktorí chcú efektívne a na základe génov – Vašej DNA schudnúť. Genetika má v 40 - 70 % vplyv na vznik obezity. 

Čo získate?

Plán DNA diéty pre efektívne schudnutie na viac ako 30 stranách.

Test analyzuje gény DNA: tie ktoré spotrebúvajú energiu, tie ktoré sú zodpovedné za metabolizmus tukov (niektorí ľudia môžu jesť mastné jedlo a schudnúť), uhľohydrátov, vylučovania inzulínu, ukladania tuku, obezity a BMI indexu, gény, ktoré sú dôležité pre fyzické aktivity pri chudnutí, gény súvisiace s aeróbnymi a anaeróbnymi aktivitami – budete vedieť aký typ záťaže Vám najviac sedí.

Súčasťou sú príklady denného jedálneho lístka spolu s alternatívami jedál a nákupným zoznamom potravín.

Nutrigenetika a nutrigenomika

Od roku 2000 je aplikovaná ľudská genetika oficiálne rozdelená na dve odvetvia:

1. Stará alebo klasická genetika - zaoberá sa vážnymi genetickými ochoreniami, napr. diagnostika dedičných ochorení.

2. Nová genetika - zaoberá sa štúdiom interakcií medzi génmi a prostredím. Jej cieľom je predpovedať stavy chorôb a zároveň podnikať preventívne kroky tak, aby sa nevýhodné genetické dispozície v čo najväčšej miere eliminovali.

Strava je zo všetkých faktorov vonkajšieho prostredia považovaná za tú, ktoré najviac ovplyvňuje zdravie človeka - vznik nových vedných disciplín NUTRIGENETIKA a NUTRIGENOMIKA.

Vedný odbor nutrigenetika sa zaoberá vzťahmi medzi stravou a genetikou jedinca, resp. tým, ako na stravu v prítomnosti konkrétnych genetických variantov reaguje organizmus.

Ak si uvedomíme, že strava, jej zloženie a kvalita je z veľkej miery zodpovedná za kvalitu zdravia, venovať zvýšenú pozornosť práve otázke nášho jedálnička neodmysliteľne patrí k prvoradým úlohám jedinca, ktorý sa chce v zdraví dožiť vysokého veku.

Výživa je ale plná protikladov… Samotná veda je veľmi často vo svojich vyjadreniach v čase rozporuplná. Pozrime sa na dve odborné vyjadrenia vedcov, ktoré sú podložené klinickými testami.

tvrdenie č. 1: „Strava s nízkym obsahom sacharidov a vyšším obsahom tuku je efektívnejšia pre znižovanie hmotnosti než konvenčná strava s vysokým príjmom sacharidov a nízkym príjmom tukov“.
Skov, Toubro et al. 1999; Brehm, Seeley et al. 2003; Foster, Wyatt et al.2003; Samaha, Iqbal et al. 2003; Due, Toubro et al. 2004; Volek, Sharman et al. 2004; Yancy, Olsen et al. 2004

tvrdenie č. 2: „Strava s nízkym obsahom tukov a vyšším obsahom sacharidov je efektívnejšia pre znižovanie hmotnosti než strava s nízkym obsahom sacharidov a vyšším obsahom tuku“.
Noakes, Keogh et al. 2005; McLaughlin, Carter et al. 2006; McMillan-Price, Petocz et al. 2006; Lecheminant, Gibson et al. 2007

Ako sa v tom potom majú vyznať obyčajní ľudia? Dá sa v tom vôbec nejakým spôsobom orientovať?

Na odbornej úrovni sa najčastejšie rieši zastúpenie makroživín (sacharidy, tuky, bielkoviny) v strave spolu s hodnotením energetického výdaja a príjmu. Nejednoznačnosť výsledkov týchto skúmaní podporuje názory o existencii vysoko individuálnej odpovede na zvolený prístup stravy. Za doslova revolučnými objavmi z nedávnej doby stojí niekoľko štúdií skúmajúcich vplyv pomeru živín v prítomnosti konkrétnych genotypov na niektoré fyziologické a biochemické procesy

S každou známou diétou dosiahne dobré výsledky vždy len určité percento ľudí. Niektorí veľmi dobre reagujú na obmedzený prísun kalórií, iným sa darí redukovať svoju hmotnosť prostredníctvom stravy s nízkym podielom sacharidov a niektorým najlepšie vyhovuje, ak majú pomer jednotlivých živín v strave, teda sacharidov, tukov a bielkovín, relatívne vyrovnaný.

Zdroj: IPPM

Cenník

Gentest Premium399,- €
Gentest Slim399,- €
    Chcem sa objednať     

Dá sa to aj na splátky!

Mali by ste záujem o zákrok, no nemôžete si dovoliť zaplatiť ho naraz? Envy klinika v spolupráci s HOME Credit Vám poskytne úver na naše služby už od 100 Eur až do výšky 3000 eur s dobou splácania až 20 mesiacov! Všetky náležitosti k úveru vybavíte priamo u nás na recepcii za pár minút.

Potrebujete konzultáciu?

Konkrétne detaily zákroku Vám doporučujeme dohodnúť si na osobnej konzultácii s lekárom, ktorá je úplne bezplatná. Lekár Vám navrhne najoptimálneší priebeh zákroku a vyráta presnú sumu zákroku. Vieme, že na prvom mieste je Vaše zdravie a spokojnosť.

V prípade akýchkoľvek otázok ešte pred konzultáciou, nám spokojne napíšte na recepcia@envyclinic.sk alebo použite našu online PORADŇU.

V ENVY samozrejme nájdete 100% diskrétnosť. 

Môžete sa spoľahnúť.