Scars corrections

Zjemnenie a korekcia tvaru a vzhľadu jaziev

Jazva je často problémom estetickým, prípadne je bolestivá, svrbí alebo obmedzuje v pohybe. Jazvy nie je možné odstrániť úplne, je však možné skorigovať ich tvar a vzhľad.

The target group:

Every wound heals by scar which can be often aesthetically unsatisfying, painful, itchy, or restricts movement. Patients often use aesthetic surgery when they have scars on visible spots on face, hands or neck. It's not possible to remove scars completely but we can modify their shape and appearance.

When is the best time for the procedure?

In case of scars correction there isn't any age limitation but you should consider psychic maturity of the patient. Patient should decide to undergo the procedure when he/she is not satisfied with his/her appearance and aesthetic surgery is able to help him/her. Before the surgery it's necessary to consult with your doctor to decide upon the method of correction of scars.

Types of scars and method for their correction:

  • Bulging scars / keloids / - can be corrected by injecting Diprophos. 3 injections every three weeks are usually enough. Scars get to the level of the skin and redness subsides.
  • Sunken scars - correction is possible by applying a filling material. It is applied with a needle and the spot is anesthetized by a special gel.
  • Extended or posttraumatic scars - these corrections are performed by surgical removal of the original scar. Special plastic stitch reducts and narrows the original scar.

Duration of the procedure: depends on the size of the scar, but approx. 30-60 minutes

Anesthesia: The procedure is performed in local anesthesia.

K tomuto produktu nemáme zatiaľ žiadne hodnotenia.

Prices

Price for 1 ampule: from 20.- €

Dá sa to aj na splátky!

Mali by ste záujem o zákrok, no nemôžete si dovoliť zaplatiť ho naraz? Envy klinika v spolupráci s HOME Credit Vám poskytne úver na naše služby už od 100 Eur až do výšky 3000 eur s dobou splácania až 20 mesiacov! Všetky náležitosti k úveru vybavíte priamo u nás na recepcii za pár minút.

FAQs

Vaša otázka
Máte otázky,
chcete sa poradiť?
CHCEM SA OPÝTAŤ
Ide to aj
na splátky!
ZÁKROK NA SPLÁTKY

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.