Nutrigenomika

Optimálna výživa, chudnutie a predchádzanie chorobám – všetko v súlade s DNA

Nutrigenomika skúma špecifické potreby tela na základe DNA. Jedná sa o využitie genetického profilu vo Váš prospech a zlepšenie celkovej kvality Vášho života. Pomocou testov spoznáte Vašu genetickú zostavu a budú Vám poskytnuté individuálne odporúčania ohľadom stravovania, životosprávy a životného štýlu.

Dodržaním odporúčaní je možné predchádzať civilizačným chorobám (je dokazené, že v 80% sa dá mnohým chorobám stravovaním predísť - napr. cukrovke, obezite, infarktu myokardu, mŕtvici, vysokému krvnému tlaku...) alebo schudnúť.

Druhy testov

- Gentest Slim

- Gentest Fit

- Gentest Slim + Fit (kombinácia Gentest Slim a Gentest Fit)

Gentest Slim

Genetické faktory určujú, ako citlivý je jedinec na nadváhu, pokiaľ je vystavený nepriaznivým vplyvom prostredia (prejedanie, nízka úroveň fyzickej záťaže) a ako telo reaguje na niektoré diéty a cvičenia. Ľudia sú v priemere na 99,9% geneticky identickí a iba na 0,01% odlišní. Táto malá odlišnosť však predstavuje 3 milióny možných rozdielov medzi dvoma jedincami. Tieto rozdiely sa nazývajú jednonukleotidové polymorfizmy alebo SNPs a zodpovedajú za vyššie či nižšie riziko rozvoja určitého ochorenia.

Weight gen test je personalizovaná genetická analýza zameraná na osem génových variantov (jednonukleotidových polymorfizmov, SNPs) v siedemych rôznych génoch, vybraných na základe spoľahlivých vedeckých štúdií. SNPs sú analyzovaná pomocou spoľahlivej metódy PCR. 

 

Test analyzuje nasledujúce gény, ktoré zodpovedajú za:

  • spotrebu energiu, 
  • metabolizmus tukov (niektorí ľudia môžu jesť mastné jedlo a schudnúť), uhľohydrátov, za ukladania tuku, obezitu, BMI index a pocit nasýtenia
  • fyzickú aktivitu pri chudnutí (či je potrebná aeróbna alebo anaeróbna aktivita) a potrebu/ účinnosť cvičenia 

Tento test umožňuje poznať genetickú predispozíciu pacienta a konať preventívne. Výsledkom sú individuálne odporúčania priamo využiteľné pre korekciu stravovacích návykov, nastavenie nového životného štýlu, optimalizáciu hmotnosti, zvýšenie kvality života a zlepšenie zdravia.

Komu je test určený?

Pre všetkých, ktorí chcú efektívne a na základe génov – Vašej DNA schudnúť. Genetika má v 40 - 70 % vplyv na vznik obezity. 

Čo získate?

Kompletnú analýzu nutrigenomu.

Gentest Fit

Fyzická zdatnosť je podmienená radom faktorov. Váš genóm, teda jednotlivé génové polymorfizmy génov, ovplyvňujú až 80% kľúčových vlastností akými sú stavba svalových vlákien, sila a výbušnosť, využívanie energie, pľúcna a srdečná kapacita, rovnako ako aj motivácia k tréningu.

Test analyzuje nasledujúce gény, ktoré zodpovedajú za:

  • voľbu ideálneho športového štýlu
  • svalovú kapacitu
  • kardiovaskulárnu kapacitu
  • energetický výdaj
  • rýchlosť rekonvalescencie po zranení
  • motiváciu k tréningu

Komu je test určený?

Športovcom,  ktorí chcú optimalizovať svoju výkonnosť. Klienti, ktorí podstupujú náročnú fyzickú aktivitu a amatérsky športovci ktorým záleží na svojom tele.

Tento test Vám pomôže identifikovať druh optimálnej športovej aktivity ktorú by ste mali vykonávať vzhľadom na Vaše individuálne predpoklady. Určí všetky Vaše silné a slabé stránky vo všetkých kľúčových oblastiach akou je svalová kapacita, kardiovaskulárna kapacita, výdaj energie, motivácie k výkonu a citlivosť na zranenia. Znalosť týchto faktorov Vám umožní vytvoriť vysoko efektívny personalizovaný tréning, pre čo najrýchlejšie dosiahnutie požadovaných výsledkov a zároveň minimalizáciu rizika vzniku zranení.

Čo získate?

Kompletnú analýzu nutrigenomu.

Pred vyšetrením

Najmenej 60 minút pred odberom nič nejesť, nepiť tekutiny, nežuť žuvačku, nevykonávať ústnu hygienu ani si nenatierať pery (krémom, rúžom a pod.)

Priebeh testov

Jednoduchý a rýchly – je potrebné odobrať vzorku výteru z ústnej dutiny.

Výsledky testov

o 8 týždňov

Nutrigenetika a nutrigenomika

Od roku 2000 je aplikovaná ľudská genetika oficiálne rozdelená na dve odvetvia:

1. Stará alebo klasická genetika - zaoberá sa vážnymi genetickými ochoreniami, napr. diagnostika dedičných ochorení.

2. Nová genetika - zaoberá sa štúdiom interakcií medzi génmi a prostredím. Jej cieľom je predpovedať stavy chorôb a zároveň podnikať preventívne kroky tak, aby sa nevýhodné genetické dispozície v čo najväčšej miere eliminovali.

Strava je zo všetkých faktorov vonkajšieho prostredia považovaná za tú, ktoré najviac ovplyvňuje zdravie človeka - vznik nových vedných disciplín NUTRIGENETIKA a NUTRIGENOMIKA.

Vedný odbor nutrigenetika sa zaoberá vzťahmi medzi stravou a genetikou jedinca, resp. tým, ako na stravu v prítomnosti konkrétnych genetických variantov reaguje organizmus.

Ak si uvedomíme, že strava, jej zloženie a kvalita je z veľkej miery zodpovedná za kvalitu zdravia, venovať zvýšenú pozornosť práve otázke nášho jedálnička neodmysliteľne patrí k prvoradým úlohám jedinca, ktorý sa chce v zdraví dožiť vysokého veku.

Výživa je ale plná protikladov… Samotná veda je veľmi často vo svojich vyjadreniach v čase rozporuplná. Pozrime sa na dve odborné vyjadrenia vedcov, ktoré sú podložené klinickými testami.

tvrdenie č. 1: „Strava s nízkym obsahom sacharidov a vyšším obsahom tuku je efektívnejšia pre znižovanie hmotnosti než konvenčná strava s vysokým príjmom sacharidov a nízkym príjmom tukov“.
Skov, Toubro et al. 1999; Brehm, Seeley et al. 2003; Foster, Wyatt et al.2003; Samaha, Iqbal et al. 2003; Due, Toubro et al. 2004; Volek, Sharman et al. 2004; Yancy, Olsen et al. 2004

tvrdenie č. 2: „Strava s nízkym obsahom tukov a vyšším obsahom sacharidov je efektívnejšia pre znižovanie hmotnosti než strava s nízkym obsahom sacharidov a vyšším obsahom tuku“.
Noakes, Keogh et al. 2005; McLaughlin, Carter et al. 2006; McMillan-Price, Petocz et al. 2006; Lecheminant, Gibson et al. 2007

Ako sa v tom potom majú vyznať obyčajní ľudia? Dá sa v tom vôbec nejakým spôsobom orientovať?

Na odbornej úrovni sa najčastejšie rieši zastúpenie makroživín (sacharidy, tuky, bielkoviny) v strave spolu s hodnotením energetického výdaja a príjmu. Nejednoznačnosť výsledkov týchto skúmaní podporuje názory o existencii vysoko individuálnej odpovede na zvolený prístup stravy. Za doslova revolučnými objavmi z nedávnej doby stojí niekoľko štúdií skúmajúcich vplyv pomeru živín v prítomnosti konkrétnych genotypov na niektoré fyziologické a biochemické procesy

S každou známou diétou dosiahne dobré výsledky vždy len určité percento ľudí. Niektorí veľmi dobre reagujú na obmedzený prísun kalórií, iným sa darí redukovať svoju hmotnosť prostredníctvom stravy s nízkym podielom sacharidov a niektorým najlepšie vyhovuje, ak majú pomer jednotlivých živín v strave, teda sacharidov, tukov a bielkovín, relatívne vyrovnaný.

Zdroj: IPPM

K tomuto produktu nemáme zatiaľ žiadne hodnotenia.

Cenník

Gentest Slim399,- €
Gentest Fit399,- €

Dá sa to aj na splátky!

Mali by ste záujem o zákrok, no nemôžete si dovoliť zaplatiť ho naraz? Envy klinika v spolupráci s HOME Credit Vám poskytne úver na naše služby už od 100 Eur až do výšky 3000 eur s dobou splácania až 20 mesiacov! Všetky náležitosti k úveru vybavíte priamo u nás na recepcii za pár minút.

Otázky z poradne

Vaša otázka
Máte otázky,
chcete sa poradiť?
CHCEM SA OPÝTAŤ
Ide to aj
na splátky!
ZÁKROK NA SPLÁTKY

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.