Nutrigenomika

Optimálna výživa, chudnutie a predchádzanie chorobám – všetko v súlade s DNA

Nutrigenomika skúma špecifické potreby tela na základe DNA. Jedná sa o využitie genetického profilu vo Váš prospech a zlepšenie celkovej kvality Vášho života. Pomocou testov spoznáte Vašu genetickú zostavu a budú Vám poskytnuté individuálne odporúčania ohľadom stravovania, životosprávy a životného štýlu. Dodržaním odporúčaní je možné predchádzať civilizačným chorobám (je dokazené, že v 80% sa dá mnohým chorobám stravovaním predísť - napr. cukrovke, obezite, infarktu myokardu, mŕtvici, vysokému krvnému tlaku...) alebo schudnúť.

Príprava

Najmenej 60 minút pred odberom nič nejesť, nepiť tekutiny, nežuť žuvačku, nevykonávať ústnu hygienu ani si nenatierať pery (krémom, rúžom a pod.)

Priebeh testov

Jednoduchý a rýchly – je potrebné odobrať vzorku výteru z ústnej dutiny.

Výsledky testov

o 8 týždňov

Druhy testov

1. Gentest Slim
2. Gentest Fit
3. Gentest Slim + Fit

 

1. Gentest Slim

Genetické faktory určujú, ako citlivý je jedinec na nadváhu, pokiaľ je vystavený nepriaznivým vplyvom prostredia (prejedanie, nízka úroveň fyzickej záťaže) a ako telo reaguje na niektoré diéty a cvičenia. Ľudia sú v priemere na 99,9% geneticky identickí a iba na 0,01% odlišní. Táto malá odlišnosť však predstavuje 3 milióny možných rozdielov medzi dvoma jedincami. Tieto rozdiely sa nazývajú jednonukleotidové polymorfizmy alebo SNPs a zodpovedajú za vyššie či nižšie riziko rozvoja určitého ochorenia.

Weight gen test je personalizovaná genetická analýza zameraná na osem génových variantov (jednonukleotidových polymorfizmov, SNPs) v siedemych rôznych génoch, vybraných na základe spoľahlivých vedeckých štúdií. SNPs sú analyzovaná pomocou spoľahlivej metódy PCR. 

 

Test analyzuje nasledujúce gény, ktoré zodpovedajú za:

  • spotrebu energiu, 
  • metabolizmus tukov (niektorí ľudia môžu jesť mastné jedlo a schudnúť), uhľohydrátov, za ukladania tuku, obezitu, BMI index a pocit nasýtenia
  • fyzickú aktivitu pri chudnutí (či je potrebná aeróbna alebo anaeróbna aktivita) a potrebu/ účinnosť cvičenia 

Tento test umožňuje poznať genetickú predispozíciu pacienta a konať preventívne. Výsledkom sú individuálne odporúčania priamo využiteľné pre korekciu stravovacích návykov, nastavenie nového životného štýlu, optimalizáciu hmotnosti, zvýšenie kvality života a zlepšenie zdravia.

Komu je test určený?

Pre všetkých, ktorí chcú efektívne a na základe génov – Vašej DNA schudnúť. Genetika má v 40 - 70 % vplyv na vznik obezity. 

Čo získate?

Kompletnú analýzu nutrigenomu.

 

2. Gentest Fit

Fyzická zdatnosť je podmienená radom faktorov. Váš genóm, teda jednotlivé génové polymorfizmy génov, ovplyvňujú až 80% kľúčových vlastností akými sú stavba svalových vlákien, sila a výbušnosť, využívanie energie, pľúcna a srdečná kapacita, rovnako ako aj motivácia k tréningu.

Test analyzuje nasledujúce gény, ktoré zodpovedajú za:

  • voľbu ideálneho športového štýlu
  • svalovú kapacitu
  • kardiovaskulárnu kapacitu
  • energetický výdaj
  • rýchlosť rekonvalescencie po zranení
  • motiváciu k tréningu

Komu je test určený?

Športovcom,  ktorí chcú optimalizovať svoju výkonnosť. Klienti, ktorí podstupujú náročnú fyzickú aktivitu a amatérsky športovci ktorým záleží na svojom tele.

Tento test Vám pomôže identifikovať druh optimálnej športovej aktivity ktorú by ste mali vykonávať vzhľadom na Vaše individuálne predpoklady. Určí všetky Vaše silné a slabé stránky vo všetkých kľúčových oblastiach akou je svalová kapacita, kardiovaskulárna kapacita, výdaj energie, motivácie k výkonu a citlivosť na zranenia. Znalosť týchto faktorov Vám umožní vytvoriť vysoko efektívny personalizovaný tréning, pre čo najrýchlejšie dosiahnutie požadovaných výsledkov a zároveň minimalizáciu rizika vzniku zranení.

Čo získate?

Kompletnú analýzu nutrigenomu.

 

Nutrigenetika a nutrigenomika

Od roku 2000 je aplikovaná ľudská genetika oficiálne rozdelená na dve odvetvia:

1. Stará alebo klasická genetika - zaoberá sa vážnymi genetickými ochoreniami, napr. diagnostika dedičných ochorení.

2. Nová genetika - zaoberá sa štúdiom interakcií medzi génmi a prostredím. Jej cieľom je predpovedať stavy chorôb a zároveň podnikať preventívne kroky tak, aby sa nevýhodné genetické dispozície v čo najväčšej miere eliminovali.

Strava je zo všetkých faktorov vonkajšieho prostredia považovaná za tú, ktoré najviac ovplyvňuje zdravie človeka - vznik nových vedných disciplín NUTRIGENETIKA a NUTRIGENOMIKA.

Vedný odbor nutrigenetika sa zaoberá vzťahmi medzi stravou a genetikou jedinca, resp. tým, ako na stravu v prítomnosti konkrétnych genetických variantov reaguje organizmus.

Ak si uvedomíme, že strava, jej zloženie a kvalita je z veľkej miery zodpovedná za kvalitu zdravia, venovať zvýšenú pozornosť práve otázke nášho jedálnička neodmysliteľne patrí k prvoradým úlohám jedinca, ktorý sa chce v zdraví dožiť vysokého veku.

Výživa je ale plná protikladov… Samotná veda je veľmi často vo svojich vyjadreniach v čase rozporuplná. Pozrime sa na dve odborné vyjadrenia vedcov, ktoré sú podložené klinickými testami.

tvrdenie č. 1: „Strava s nízkym obsahom sacharidov a vyšším obsahom tuku je efektívnejšia pre znižovanie hmotnosti než konvenčná strava s vysokým príjmom sacharidov a nízkym príjmom tukov“.
Skov, Toubro et al. 1999; Brehm, Seeley et al. 2003; Foster, Wyatt et al.2003; Samaha, Iqbal et al. 2003; Due, Toubro et al. 2004; Volek, Sharman et al. 2004; Yancy, Olsen et al. 2004

tvrdenie č. 2: „Strava s nízkym obsahom tukov a vyšším obsahom sacharidov je efektívnejšia pre znižovanie hmotnosti než strava s nízkym obsahom sacharidov a vyšším obsahom tuku“.
Noakes, Keogh et al. 2005; McLaughlin, Carter et al. 2006; McMillan-Price, Petocz et al. 2006; Lecheminant, Gibson et al. 2007

Ako sa v tom potom majú vyznať obyčajní ľudia? Dá sa v tom vôbec nejakým spôsobom orientovať?

Na odbornej úrovni sa najčastejšie rieši zastúpenie makroživín (sacharidy, tuky, bielkoviny) v strave spolu s hodnotením energetického výdaja a príjmu. Nejednoznačnosť výsledkov týchto skúmaní podporuje názory o existencii vysoko individuálnej odpovede na zvolený prístup stravy. Za doslova revolučnými objavmi z nedávnej doby stojí niekoľko štúdií skúmajúcich vplyv pomeru živín v prítomnosti konkrétnych genotypov na niektoré fyziologické a biochemické procesy

S každou známou diétou dosiahne dobré výsledky vždy len určité percento ľudí. Niektorí veľmi dobre reagujú na obmedzený prísun kalórií, iným sa darí redukovať svoju hmotnosť prostredníctvom stravy s nízkym podielom sacharidov a niektorým najlepšie vyhovuje, ak majú pomer jednotlivých živín v strave, teda sacharidov, tukov a bielkovín, relatívne vyrovnaný.

Zdroj: IPPM

Cenník

Gentest Slim399,- €
Gentest Fit399,- €
    Chcem sa objednať     

Dá sa to aj na splátky!

Mali by ste záujem o zákrok, no nemôžete si dovoliť zaplatiť ho naraz? Envy klinika v spolupráci s HOME Credit Vám poskytne úver na naše služby už od 100 Eur až do výšky 3000 eur s dobou splácania až 20 mesiacov! Všetky náležitosti k úveru vybavíte priamo u nás na recepcii za pár minút.

Potrebujete konzultáciu?

Konkrétne detaily zákroku Vám doporučujeme dohodnúť si na osobnej konzultácii s lekárom. Lekár Vám navrhne najoptimálneší priebeh zákroku a vyráta presnú sumu zákroku. Vieme, že na prvom mieste je Vaše zdravie a spokojnosť.

V prípade akýchkoľvek otázok ešte pred konzultáciou, nám spokojne napíšte na recepcia@envyclinic.sk alebo použite našu online PORADŇU.

V ENVY samozrejme nájdete 100% diskrétnosť. 

Môžete sa spoľahnúť.

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.