Stredne hlboké a hlboké vrásky

KEDY A AKO VZNIKAJÚ VRÁSKY?

Koža, a teda aj naša pleť pôsobí ako ochranná bariéra medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi tela: chráni pred poranením, škodlivými účinkami slnečného žiarenia, pred chemickými látkami i pred inváziou mikroorganizmov.

Rozlišujeme 3 hlavné časti kože:

vonkajšia vrstva (epiderma) - nachádzajú sa na nej kožné bunky, pigment, proteíny stredná vrstva (derma) - zásobuje vonkajšiu vrstvu živinami. Obsahuje cievy, nervy, chĺpkové a vlasové folikuly, mazové žľazy vnútorná vrstva (podkožie) - nachádzajú sa tu potné žľazy, cievy a tuk

Každá vrstva kože obsahuje kolagénové vlákna, ktoré jej poskytujú oporu a elastínové vlákna, ktoré koži dodávajú pružnosť a pevnosť. V normálnej koži sú v optimálnom pomere zastúpené kolagénové a elastické vlákna, ktoré zabezpečujú pružnosť a elasticitu kože. Usporiadanie elastických a kolagénových vlákien v normálnej koži je v pomere 1% elastických a 99% kolagénových vlákien. Pôsobením slnečného žiarenia sú kolagénové vlákna degradované a nahradené elastickými vláknami. Výsledkom je nesprávna elasticita a pružnosť kože s poškodenou schopnosťou ako napnutia, ale aj zmrštenia. To vedie k charakteristickému poprehýbaniu kože - vráskam.

Je vedecky dokázané, že už od dvadsiateho roku života ubúda v pokožke jedno percento kolagénu, ktorý je zodpovedný za elasticitu pleti. Po tridsiatom roku života sa počet kolagénových vlákien už stihol znížiť o celých desať percent! S pribúdajúcimi rokmi dochádza aj k úbytku kyseliny hyalurónovej, a tak sa starnutie postupne prejavuje. Najskôr v okolí očí tenkými líniami v podobe známych kohútích stôp, potom sa objavujú nosovo-ústne vrásky. Hĺbka a počet vrások závisí aj od našej mimiky a typu pokožky. Na suchej pleti sa objavia skôr ako na mastnej. Aj veľké výkyvy hmotnosti dajú riadne zabrať pevnosti pokožky. Nesmieme zabúdať ani na gravitáciu, ktorá ťahá našu tvár smerom dole. K viditeľnému poklesu kontúr však dochádza až okolo štyridsiateho piateho roku života.

Podľa pôvodu rozlišujeme vrásky na :

1. dynamické - sú vytvárané kontrakciou svalov, ktoré sú spojené s pokožkou ktorá ich prekrýva. Každá kontrakcia svalov spôsobí nahromadenie kože v určitých miestach, čím sa vytvárajú čoraz hlbšie linky medzi jednotlivými svalmi tváre. Dynamické vrásky sa najčastejšie vyskytujú medzi obočím, na čele a na vonkajšej strane očí.

2. statické - vytvárajú sa v dôsledku nedostatočnej elasticity pokožky. Elasticita pokožky sa postupne znižuje a poškodzuje vplyvom nadmerného slnečného žiarenia, fajčenia, nesprávnou životosprávou alebo je ovplyvnená genetikou. Statické pleťové vrásky sú viditeľné bez ohľadu na to, či svoje tvárové svaly práve sťahujeme. Tieto vrásky nezmiznú ani keď tvárové svaly úplne uvoľníme.

3. záhybové - dochádza k nim poklesnutím niektorých častí tváre. Najčastejšími záhybovými vráskami sú nazolabiálne ryhy, ktoré sa vytvárajú medzi nosom a hornou perou. Sú vytvorené nerovnomerným poklesom tváre – stredová časť tváre (nos a ústa) poklesne len málo, kým bočné časti tváre (líca) poklesnú značne.

Ďalej rozlišujeme :

veľmi jemné vrásky - objavujú sa okolo tridsiateho roku veku, spôsobuje ich zhoršená vlastnosť elastických vlákien

vryté vrásky - objavujú sa najmä okolo očí a na krku

ryhovité hlboké vrásky - vznik zapríčiňujú mimické svaly tváre

Riešení ich odstránenia je niekolko, odporúčame si prečítat priložené linky.

ENVY CLINIC - Aplikácia botulotoxínu a kyseliny hyalurónovej

ENVY CLINIC - ENVY LIFT - 3D metóda omladenia

Otázky z poradne

Dobrý večer. Trápia ma vrásky na tvári. Koko ml sa aplikuje kyseliny hyaul. bezne na tvár. Ďakujem
Kolko stoji u vas 2ml kyseliny hyaluronovej??? Citala som, ze 250e 1ml, ale chcem vedie ci pri 2ml nie je zvyhodnena cena.... A aku znacku pichate??? Dakujem.
Dobrý deň, po aplikácii kyseliny hyaluronovej do nosovoústnych rýh sa mi pod kožou utvorila hrčka. Mám si ju masírovať? Pomôže to? Ďakujem

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.