Celulitída

Celulitída, odborne lipodystrofia, je prejavom zbujneného tukového tkaniva s prejavmi opuchu a fibrózy. Opuch je navodený zvýšeným objemom medzibunkovej tekutiny a fibróza (zmeny tkanivových vlákien prejavujúce sa ich zhrubnutím a stratou elasticity) spôsobuje, že väzivové vlákna ako „pevné nitky“, medzi zmnoženými a preplnenými tukovými bunkami, vťahujú kožný povrch a vytvárajú „matracový fenomén“, známy predovšetkým pod menom „pomarančová kôra“.

AKO A PREČO VZNIKÁ CELULITÍDA?

Podstatou vzniku fenoménu pomarančovej kože je zmnoženie tukového tkaniva uloženého v okách väzivovej siete. Tukové bunky začínajú hromadiť tuk a zväčšovať svoj objem do tvaru strapcov hrozna, čím vytvárajú tlak na kožu a spôsobujú deformáciu povrchu pokožky. Navonok sa to prejavuje hrboľmi a jamkami pomarančovej kože. Prekrvenie celej oblasti je zhoršené, sťažený je prísun živín a odplavovanie splodín metabolizmu. Narušený je aj odtok lymfy, hromadí sa a opúcha spojivové tkanivo.

Celulitídu zhoršuje nesprávna životospráva a nedostatok pohybu. Avšak, vplyv na ňu má aj dedičnosť, antikoncepcia, tehotenstvo, nadváha, stres, nedostatok tekutín, konzumácia sladkých a mastných jedál a fajčenie. Negatívne pôsobí aj nosenie obtiahnutého a tesného oblečenia a bielizne, ktoré zhoršuje prekrvenie pokožky.

EXISTUJE VIACERO TYPOV CELULITÍDY?

Môžeme sa stretnúť s tromi typmi celulitídy :

ADIPOZITA – zmnoženie tukového tkaniva, OPUCH – poruchy lymfodrenáže, FIBRÓZA – zmeny spojiva

V meste momentálne nemáme dostupné procedúry, ktoré riešia tento problém.
zmeniť mesto

Otázky z poradne

Vaša otázka

Vyberte si prosím mesto
Vašej pobočky Envy