Chirurgické korekcie nosa

Nos sa delí na vonkajší nos a nosovú dutinu. Nosová dutina plní respiračnú, ochrannú a čuchovú funkciu. Vonkajší nos má predovšetkým estetickú funkciu. Niekedy aj malé odchýlky tvaru, uhla a špičky nosa narušia symetriu tváre.

Chirurgická úprava nosa patrí medzi najčastejšie estetické operácie a často zlepšuje aj dýchaciu funkciu nosa. Estetický i funkčný význam operácie výrazne zlepšuje psychický stav pacienta, zbavuje ho komplexov a prispieva k jeho telesnej aj duševnej harmónii.

Nos môže zmeniť svoj tvar aj následkom úrazu. Korigujeme aj poúrazové deformity, vždy so snahou detailne posúdiť odchýlky a navrhnúť najvhodnejšie riešenie, za účelom dosiahnutia maximálneho výsledku.

Rhinoplastika - esteticky upraví vonkajší nos a odstráni nepravidelnosti ako vybočenia, hrb, sedlo, hrubá, asymetrická alebo poklesnutá špička.

Ak je narušená funkčnosť nosovej dutiny, vykonávame septoplastiku - korekciu funkcie nosovej priehradky.

Pri zložitejších ťažkostiach s dýchaním je nutná turbinoplastika - korekcia nosových lastúr (mušlí).

Korekcie nosa  sa vykonávajú zatvorenou alebo otvorenou technikou. Zatvorenou technikou sa dajú korigovať malé a stredné nerovnosti, otvorenou technikou sa upravujú výrazné nepravidelnosti a ťažké deformácie vonkajšieho nosa.

Predoperačná príprava

Operácii predchádza konzultácia s lekárom. Pri plánovaní zákroku musí byť nos vyšetrený detailne, pričom lekár zhodnotí tvar či prípadné deformácie nosa, dýchanie, typ tkaniva, kostru nosa a charakter kože. 

Priebeh operácie

Rhinoplastika sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii. Pri zložitejších zákrokoch sa preferuje celková anestézia.

Operácia trvá 60 - 180 minút, podľa náročnosti výkonu. Po dezinfekcii a zarúškovaní operačného poľa sa koriguje veľkosť nosa, odstráni sa hrboľ, zmení sa tvar špičky alebo chrbta nosa, zúži sa priemer a uhol medzi nosom a hornou perou. Tento výkon sa môže kombinovať s operáciou nosovej priehradky. 

Septorhinoplastiky vykonávame otvorenou i zatvorenou technikou s využitím mini invazívneho prístupu a mikroosteotómií. Dosiahneme tak minimálny pooperačný opuch, zanedbateľné, resp. žiadne krvné podliatiny a rýchlejšie hojenie.

Jednoduchá rhinoplastika mäkkých častí nosa sa vykonáva ambulantne a pacient odchádza v deň zákroku do domáceho liečenia. Po rozsiahlejších zákrokoch je vhodná hospitalizácia aspoň na jednu noc.

Počas hospitalizácie pacientovi podávame infúznu, analgetickú liečbu a sledujeme všetky fyziologické funkcie. Na druhý deň sa vykonáva preväz rany. Pacient je následne prepustený do domáceho liečenia.

Rekonvalescencia

V nosovej dutine je 24 hodín po operácií tamponáda. Po jej odstránení je dýchanie cez nos čiastočne uvoľnené. Nosová priehradka je fixovaná v správnej polohe pomocou septálnych dliah, ktoré sú odstránené 7 - 10 dní po operácii. V tom čase je nutné nos fixovať aj vonkajšou dlahou.

Po operácii nos dočasne opuchne, okolo očí a nosa sa môžu vytvoriť hematómy a bezprostredne po zákroku sa môže vyskytnúť aj drobné krvácanie z nosa.

Pri užívaní liekov proti bolesti a opuchu, pravidelnom lokálnom preplachovaní a zabezpečení priechodnosti nosa je hojenie veľmi rýchle.

Pacient chodí na pooperačné kontroly a do práce sa môže vrátiť po 2 týždňoch. Najmenej 8 týždňov sa musí vyhýbať aktivite, ktorá by mohla nos poškodiť. Neodporúča sa opaľovanie operovanej oblasti minimálne 2 mesiace po operácii a aj po uplynutí tohto času je vhodné použiť krémy s ochranným filtrom proti UVA a UVB slnečnému žiareniu. 

Definitívny výsledok zákroku môžeme posúdiť až po pol roku, kedy sa ukončí formovanie mäkkých tkanív operovaného nosa.

Tento zákrok vykonáva

K tomuto produktu nemáme zatiaľ žiadne hodnotenia.

Dá sa to aj na splátky!

Mali by ste záujem o zákrok, no nemôžete si dovoliť zaplatiť ho naraz? Envy klinika v spolupráci s HOME Credit Vám poskytne úver na naše služby už od 100 Eur až do výšky 3000 eur s dobou splácania až 20 mesiacov! Všetky náležitosti k úveru vybavíte priamo u nás na recepcii za pár minút.

Otázky z poradne

Vaša otázka

Máte otázky,
chcete sa poradiť?
CHCEM SA OPÝTAŤ
Ide to aj
na splátky!
ZÁKROK NA SPLÁTKY
Vyberte si prosím mesto
Vašej pobočky Envy