Vyšetrenie na parazity

Diagnostika črevných parazitov, tkanivových parazitov a molekulárna diagnostika (PCR) toxoplazmózy

Parazity môžu mať na ľudský organizmus mechanický, toxický aj alergický vplyv. Okrem tráviacich ťažkostí spôsobujú aj kožné problémy. Tie sa prejavujú ako žihľavka alebo ekzém, čo je následok alergickej reakcie na toxíny, ktoré parazity vylučujú.

Diagnostika črevných parazitov

Na diagnostiku črevných parazitov sa používajú veľmi efektívne, neinvazívne koprologické metódy, ktoré spočívajú v analýze vzorky stolice.

Ako sa parazity dostanú do nášho tela?

Najčastejšie sa nakazíme prehltnutím infekčných vajíčok cez neumyté ruky, ovocie a zeleninu alebo cez znečistenú vodu. Parazity sa do nášho tela môžu dostať aj cez nedostatočne tepelne upravené mäso – „tatarák“, nedopečené stejky, atď.

Aké parazity by malo vyšetrenie odhaliť?

Vyšetrenie zahŕňa diagnostiku všetkých črevných červov (helmintov), ktoré sa vyskytujú v našich podmienkach. Patrí medzi ne mrľa ľudská, hlísta detská, vlasovec nerovnaký, pásomnica detská, Hymenolepis diminuta, pásomnica dlhá, pásomnica obyčajná a Dipylidium caninum.

Čo parazity spôsobujú a ich príznaky

Mrľa ľudská je najčastejším črevným parazitom. Typickým príznakom je svrbenie. Najmä u detí je častý nepokoj, hlavne v noci. Okrem toho mrle spôsobujú poruchy trávenia, bolesti brucha, nechutenstvo a niektorých prípadoch až zápaly slepého čreva.

Hlísta detská. Jej prítomnosť sa prejavuje únavou, bolesťami brucha, tráviacimi ťažkosťami, zvýšenou teplotou, anémiou, opuchmi na rôznych častiach tela či alergickou reakciou vo forme žihľavky.

Vlasovec nerovnaký je parazit spôsobujúci poruchy výživy, bolesti brucha a v ťažkých prípadoch až anémiu.

Pásomnica detská je drobná pásomnica vyskytujúca sa nielen u detí. Toto ochorenie väčšinou dlho prebieha bez príznakov. Neskôr sa môže prejaviť zápalom sliznice tenkého čreva, bolesťami brucha a zvracaním.

Niekedy sa objavujú príznaky súvisiace s toxickým alebo alergizujúcim pôsobením parazitov. 

Hymenolepis diminuta, patrí medzi menšie pásomnice a jej prítomnosť v čreve sa prejavuje podobne ako v prípade pásomnice detskej.

Pásomnica dlhá, syn. pásomnica bezbranná. Prítomnosť pásomnice dorastajúcej do dĺžky 12 metrov sa najčastejšie prejavuje tráviacimi ťažkosťami, svrbením a bolesťami hlavy. 

Pásomnica obyčajná je najnebezpečnejším potravou prenosným parazitom na svete. Človek sa nakazí larválnymi štádiami po konzumácii tepelne nedostatočne upraveného bravčového mäsa. Larválne štádiá v čreve dorastajú na dospelú pásomnicu ktorá vylučuje vajíčka. Črevná forma ochorenia sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami. Človek sa môže nakaziť aj vajíčkom z prostredia. Infekcia vajíčkom vedie k tvorbe cýst v rôznych častiach tela, najčastejšie v mozgu alebo oku.

Dipylidium caninum, druh pásomnice ktorý sa prejavuje bolesťami brucha a svrbením v perianálnej oblasti.

Príprava na diagnostiku

Po objednaní je potrebné prísť na konzultáciu, kde klient dostane podrobné informácie k diagnostike jednotlivých druhov parazitov a inštrukcie k odberu vzoriek. Aspoň 30 dní pred odberom sa neodporúča užívať lieky, resp. prípravky proti parazitom. 

Priebeh vyšetrenia

Vstupná konzultácia a následné zaslanie vzorky stolice. Po obdržaní vzorky bude klientovi zaslaný výsledok vyšetrenia do troch týždňov. V prípade pozitívneho výsledku je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára.

V prípade pozitívneho nálezu je dôležité, aby sa parazitárne vyšetrenie opakovalo aj po liečbe v patričnom časovom odstupe na overenie, či bola liečba úspešná.

Diagnostika tkanivových parazitov

Pomenovanie dostala táto skupina parazitov podľa toho, že žijú vo vnútorných tkanivách a orgánoch. Hrozbu predstavujú hlavne kvôli pomalému nástupu prejavov, ktoré spôsobujú. Základom vyšetrenia je sérologický dôkaz IgG protilátok ELISA metódou. Je to vysoko citlivá metodika, ktorá umožňuje detekciu špecifických protilátok proti jednotlivým druhom parazitov na základe použitia špeciálne pripravených antigénov.

Aké parazity by malo vyšetrenie odhaliť?

Vyšetrenie zahŕňa diagnostiku echinokokózy, ktorej pôvodcami sú pásomnica líščia a  pásomnica psia; larválnej toxokarózy, ktorej pôvodcami sú škrkavka psia a škrkavka mačacia a trichinelózy, ktorú spôsobuje svalovec.

Čo tkanivové parazity spôsobujú a príznaky

Pásomnica líščia je pôvodcom závažnej alveolárnej echinokokózy. Je to drobná pásomnica, ktorá má dĺžku len niekoľko milimetrov. Dospelé jedince žijú v čreve líšok, menej často aj v čreve psov a mačiek. Larválne štádiá pásomníc majú podobu neohraničenej cysty, ktorá prerastá orgány medzihostiteľov, medzi ktorých patrí aj človek. Cysty sa vyskytujú najčastejšie v pečeni. Ochorenie je veľmi vážne a má nešpecifické príznaky ako sú bolesti brucha, strata hmotnosti, žltačka, sťažené dýchanie a iné.

Pásomnica psia je pôvodcom menej závažnej cystickej echinokokózy. Larválne štádiá majú podobu ohraničenej cysty. U ľudí je najčastejšie postihnutým orgánom pečeň, menej často pľúca, obličky, slezina alebo iné orgány. Aj toto ochorenie má nešpecifické príznaky akými sú bolesti brucha, sťažené dýchanie, zvýšená teplota. Za určitých okolností sa môže objaviť aj alergický syndróm.

Škrkavka psia a škrkavka mačacia, sú častými parazitmi psov a mačiek. Priebeh ochorenia u ľudí závisí od migrácie lariev, ktoré prechádzajú tkanivami a spôsobujú rôzne poškodenia. Orgánová toxokaróza sa prejavuje nechutenstvom, horúčkami, bolesťami svalov. Pri infekcii kože vznikajú opuchy a vyrážky. Očná forma môže skončiť zápalmi sietnice až stratou zraku.

Svalovec stočený. Larvy svalovca u človeka spôsobujú bolesti svalov, horúčku, opuchy na tvári a viečkach, krvácaniny pod nechtami alebo vyrážky na trupe a končatinách.

Príprava na diagnostiku

Po objednaní je potrebné prísť na konzultáciu, kde klient dostane podrobné informácie k diagnostike jednotlivých druhov parazitov a inštrukcie k odberu krvi. Aspoň 30 dní pred odberom sa neodporúča užívať lieky, resp. prípravky proti parazitom. 

Priebeh vyšetrenia

Vstupná konzultácia a následný odber krvi. Po odbere bude klientovi zaslaný výsledok vyšetrenia do troch týždňov. V prípade pozitívneho výsledku je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára.

Molekulárna diagnostika (PCR) toxoplazmózy

Toxoplazmóza je infekčná choroba, ktorej pôvodcom je prvok Toxoplasma gondii. Najväčšie riziko predstavuje pre tehotné ženy a ľudí s poruchami imunitného systému. Medzi príznaky ochorenia môže patriť nevoľnosť, bolesti hlavy a bolesť v krku, zväčšenie lymfatických uzlín a vyrážka. PCR diagnostika toxoplazmózy z krvi nie je v komerčných laboratóriách bežne dostupná.

Mikroskopická diagnostika

Mikroskopické vyšetrenie spočíva v identifikácii vývinových štádií parazitov, článkov pásomníc alebo  podozrivého cudzopasného hmyzu. Mikroskopická diagnostika zahŕňa aj identifikáciu adultných štádií mrle ľudskej z perianálnych zlepov. 

Vyšetrenie na parazity

VIAC FOTO

Tento zákrok vykonáva

K tomuto produktu nemáme zatiaľ žiadne hodnotenia.

Dá sa to aj na splátky!

Mali by ste záujem o zákrok, no nemôžete si dovoliť zaplatiť ho naraz? Envy klinika v spolupráci s HOME Credit Vám poskytne úver na naše služby už od 100 Eur až do výšky 3000 eur s dobou splácania až 20 mesiacov! Všetky náležitosti k úveru vybavíte priamo u nás na recepcii za pár minút.

Otázky z poradne

Vaša otázka

Máte otázky,
chcete sa poradiť?
CHCEM SA OPÝTAŤ
Ide to aj
na splátky!
ZÁKROK NA SPLÁTKY
Vyberte si prosím mesto
Vašej pobočky Envy