Histaminová intolerance (HIT)

Ak vás trápia prejavy „alergie na všetko“, no klasickú alergiu lekár po testovaní vylúčil, môžete trpieť  intoleranciou potravín alebo intoleranciou histamínu. Alebo oboma diagnózami súčasne. My vám pomôžeme tak, že dané ochorenia potvrdíme a následne vám odporučíme úpravu stravy, aby sa ťažkosti už viac nevyskytovali. Veľkým plusom je, že z výsledkov vyšetrenia, vás nasmerujeme k prevencii  ďalších ochorení a to pod dohľadom internistu.  

Čo je histamínová intolerancia (HIT) ?

Je stav nepomeru  medzi prísunom histamínu a schopnosťou ho odbúrať. To nastáva: 

  • Ak ho v potrave prijímame vo zvýšenom množstve.
  • Naše telo nadmerne vyplavuje vlastný histamín.

Histamínová intolerancia sa nevyskytuje v mladších vekových skupinách. Vtedy máme totiž ešte dostatok DAO enzýmov, ktoré sú zodpovedné za histamín. U malej časti ľudí vekom jeho hodnota klesá (80% sú ženy v strednom veku), hladina enzýmu sa môže  meniť v čase, preto môžu byť rôzne prejavy aj u toho istého človeka.

Čo je vlastne histamín?

Je to látka, ktorá sa zúčastňuje  na obranyschopnosti a regulačných reakciách ľudského organizmu. Riadi vylučovanie hlienov, delenie a rozmnožovanie buniek. V mozgu funguje ako hormónom bdelosti. Vyplavuje sa pri úraze, operácii, zápale.

Vyplavenie histamínu nastane pri alergii, kedy môže vzniknúť až anafylaktický šok. (napríklad na bodnutie včelou, na lieky alebo aj na potraviny). Jeho vylúčenie môže spôsobiť aj nealergická reakcia - napríklad chemickými látkami z potravín.

Ako sa prejavuje histamínová intolerancia?

Príznakov je veľa. Od začervenanej pokožky, žihľavky, svrbenia až po  opuchu.  Pridružiť sa môže nádcha a vodný výtok, slzenie, migrenózna bolesť hlavy,  závraty, pokles krvného tlaku, kŕče v bruchu, hnačka, nafukovanie, pálenie záhy, bolestivá menštruácia. U tehotných môže vyvolať  potrat alebo predčasný pôrod. Histamín dokáže zrýchliť srdcovú činnosť, pocit búšenia, pískavé dýchanie, kašeľ (prejavy astmy).

Ako rýchlo dochádza k prejavom intolerancie?

Po kontakte s potravinou môžu byť v priebehu niekoľkých minút,  najčastejšie do hodiny. Prejavy sa zvyknú vrátiť, preto sa ťažko hľadá potravina, ktorá to spustila.

Väčšina prejavov je priamo na histamín. Ten však dokáže zvýšiť hladinu adrenalínu a noradrenalínu, čo má následok vzostup krvného tlaku. Hoci histamín normálne vyvoláva jeho pokles, zvýšenie tepu (zvýšením činnosti srdca), prípadne poruchy rytmu, pocit vnútorného trasu, poruchy spánku.

Pozor!

S histamínom môžu súvisieť  aj tieto ochorenia: únavový syndróm, atopický ekzém, angioedém, solárna dermatitída, hnačky a kŕče neznámeho pôvodu, syndróm  dráždivého čreva, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, nevysvetliteľné bolesti kĺbov, šliach, niektoré depresie, úzkosti, arytmie, patologicko tehotenstvo,  schizofrénia, reumatoidná artritída.

Ako prebieha diagnostikovanie intolerancie

Dôležité je oboznámenie sa s osobnou a rodinnou anamnézou a to vďaka podrobnému rozhovoru. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie - zrak, počúvanie fonendoskopom, meranie krvného tlaku, hmat. Urobí sa takisto laboratórne vyšetrenie, ktoré vyplýva z anamnézy - krvný obraz, biochémia, zápalové parametre, enzým DAO, prípadne odoslanie k dif. dg. iných ochorení k alergologickému, dermatologickému, gastroenterologickému, neurologickému  vyšetreniu.Výsledok je pracovná diagnóza s personalizovaným režimom podľa výsledkov vyšetrení

Vstupná konzultácia zahŕňa – odber, pohovor a vyšetrenie lekárom. Trvanie: 20 minút.

Na odber príďte nalačno. Pred odberom je možné piť nesladené nealkoholické nápoje.

Výsledky vyšetrení sú do do 2-3 týždňov.

K tomuto produktu nemáme zatiaľ žiadne hodnotenia.

Dá se to i na splátky!

Máte zájem o zákrok, ale nemůžete si ho dovolit zaplatit najednou? ENVY klinika ve spolupráci s HOME Credit Vám poskytne úvěr na naše služby už od 100€ až do výšky 3000 € s dobou splátek až 20 měsíců. Všechny náležitosti k úvěru vybavíte přímo u nás na recepci za pár minut.

Otázky z poradny

Vaše otázka

Máte dotazy,
chcete se poradit?
CHCI SE ZEPTAT
Jde to
na splátky!
ZÁKROK NA SPLÁTKY
Vyberte si prosím město
Vaší pobočky Envy